Už mě to přestalo bavit...

29. listopadu 2009 v 16:29 | Zebra |  Zebra experimentuje
Možná jste si všimli, jak se po internetu neustále množí prznitelé češtiny. Někdy je to neúmyslné, uznávám, někteří lidé trpí dysgrafií a já nevím čím. Jenže pak tu jsou ti, kteří píšou nějak ThAkHlE, nebo nemají znalosti, které má mít dítě v páté třídě. Vyjmenovaná slova, mě/mně, neschopnost napsat smysluplnou větu a jako třešnička na dortu, v jednom fóru na internetu jsem viděla, že někdo napsal "To musíte mít pořádnej uzlíček nervů" místo "pořádný nervy". To mě dostalo xD

Jestli dovolíte, ještě trochu to rozvedu:

1. Vyjmenovaná slova. Tohle už by měl znát každý, přesto se dennodenně setkávám s pravým opakem... třeba takové být/bít, v tom JE rozdíl!

2. Četla jsem, jak se nějaká blogerka strašně srdceryvně snažila získat zpátky své spolupracovnice na blogu, které to nejspíš už přestávalo bavit. Škoda, tu poetičnost jí tam trochu kazilo to, že v textu byla snad tisícovka chyb a ona pořád psala něco ve smyslu "měli bychom se snažit dál pracovat," přestože z článku jasně vyplynulo, že všechny to jsou holky.

3. Problém mě/mně. Pro mě to vlastně ani není problém. Tady je jednoduchá pomůcka:

MĚ: používá se ve 2. (koho, čeho) a 4. pádě (koho, co)

MNĚ: používá se ve 3. (komu, čemu) a 6. pádě (o kom, čem)

Ještě je toho spoustu. A právě proto píšu tenhle článek. Chci založit něco, čemu by se dalo říkat odboj proti výše zmiňovaným prznitelům českého jazyka. Základní otázky:

Nesnášíte, když někdo dělá v češtině (jakékoliv) chyby?

Jste vlastenci?


Je jich ještě spoustu. Měli byste zájem? Skvěle. Potom tedy napište do komentářů. Udělá mi to tak velkou radost, že... ten den asi nepřijde xD.

Pokud tedy "umíte psát česky" a máte zájem, chci jen pár věcí: pokud máte blog, dejte si na něj obrázek, který je níže. Pište jákekoliv slohové útvary, skládejte básně, písničky, dělejte betareadera, pište své názory na blogy EmO pIsAtElŮ. Prostě a jednoduše: vyjadřujte lásku ke svému jazyku, protože ho milujete! :)

Pokud vám to dělá trochu problém, ale nejste ani dysgrafik, ani jste se nerozhodli pro temnou stranu (ano, jsou to oni "dětští sebevrazi"), zkuste se zlepšit! Z vlastní vůle studujte pravidla českého jazyka, také si můžete dát ten obrázek na blog a pište, pište, pište! ;)

Pod tento obrázek si na blogu napište důvody, proč jste vstoupili, zkušenosti, odkaz na vlastní tvorbu... ráda si je přečtu, proto vše do komentářů!

Ještě poznámka: nechci tímto článkem říkat, že jsem bez chyby, i já občas napíšu blbost. Ale... ve třinácti na to mám právo, no ne?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 m-a-k-y m-a-k-y | Web | 22. prosince 2009 v 8:49 | Reagovat

ahoj Zebro. tak jsem si na svůj blog taky konečně dala tenhle obrázek. kdyžtak se mrkni a napiš, jak se máš, pokud jsi v dosahu civilizace a počítače. (pokud nejsi na chatě jako já za 4 dny) ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.