Jak na blog

21. února 2010 v 8:32 | Zebra |  Zebra radí
Blog je dost široký pojem. Dnes už nám dává takové možnosti, o kterých se v minulosti nezdálo ani tomu nejlepšímu webmasterovi xD Takže toho využijme a pokud jste ještě s blogováním nezačali nebo jste teprve začátečníci, zkusím vám poskytnout alespoň pár rad do začátku ;)

Takže, v dnešní době už je spoustu domén, kde se můžete zaregistrovat. Uvádím několik nejznámějších (tučný text = odkaz).

eStránky - Kdysi už jsem je taky zkoušela. Podle mě slouží spíš pro absolutní začátečníky, než pro "ošlehané" blogaře. Ano, má dobré funkce, ale to každá firma, ne? Co se týče vzhledů, sice si můžete vybrat, to ale neznamená, že si design můžete přizpůsobit. Navíc je tu dost málo funkcí, za které se neplatí. Hodnocení: 2,5/5 - ne moc dobrá zkušenost.

Blogger - Docela dobrá stránka, vycházející z Googlu. Můžete si upravit rozhraní stránky podle sebe, možnost zaheslování, pak můžete dát heslo třeba jen kamarádům. Jediná "nevýhoda" - musíte mít gmail. Hodnocení: 4/5

Webgarden - Taky dobrá doména. Pokud si ovšem založíte příliš mnoho rubrik, brzy v tom můžete mít zmatek. Podle mě se to hodí spíše jako technický blog nebo stránka nějaké hry/skupiny.
Příjemná zkušenost - 3,5/5

Bloguje.cz - Něco pro zkušenější. Spoustu možností vzhledů, dobré rozhraní. Můj favorit. Hodnocení: 4,5/5

Blog.cz - Moje nejoblíbenější adresa, ke které jsem se vždy nakonec vrátila. Hlavně v poslední dobou je tu spoustu novinek, vzhled už si můžete prakticky úplně přizpůsobit a... prostě u mě je na prvním místě. Má i svůj vlastní blog > blog.blog.cz
Hodnocení: 4.5/5

Tak, už jste si vybrali své "hnízdečko"? :D Takže jedeme dál!

O čem bude blog? Jak psát?

Takže... tohle by měla být hlavní a vůbec první otázka ještě před založením blogu a výběrem domény. Je na nás, na co se zaměříme. Tady je přehled nejčastějších:

1. typ - blog o "hvězdách" - pokud někoho opravdu obdivujete, ano, můžete mu založit blog. Ale něco na tom je. Blogy se teď zakládají hlavně oné "Hannah Montaně" a dalším, pardon, stejnou vášeň nesdílím, jelikož jsem oddaná rocku a metalu, ale to sem nepatří *ráda odbíhá od tématu*.
No, na blozích tohoto typu se většinou obsah kopíruje, kopíruje a kopíruje, design není s nikým jiným než s onou "hvězdou" a zbytek obsahu je absolutně bezcenný ("ahojky, nevím co napsat, tak zítra, pa lidišky!"). Pokud ovšem chcete být originální - sami vybírat důležité informace a sestavovat z nich článek, nebo dělat rozhovory, máte mou podporu :D

2. typ - blog "umělce" - jestli děláte cokoliv, čím se odlišuje od normální populace: píšete (povídky, básně, próza, FF...), kreslíte (realisticky, manga styl, FanArt, komix...), fotíte (krajina, zajímavé věci, umělecké fotografie...), šijete, navlékáte, nebo třeba rádi chodíte do toho Sushi baru přes ulici, máte historky od pultu prodavače/ky? Sem s tím! Navíc, pokud jste opravdu originální, můžete se přihlásit do Autorského klubu Blog.cz, díky čemuž budete mít větší návštěvnost a více čtenářů, navíc se můžete stát i blogem měsíce...

3. typ - Harry Potter, anime, manga, FF... - taky celkem rozšířené. Dříve byl fenoménem Witch, teď tohle. Na těchto blozích se často slézají otaku (závisláci xD) a... kecají, dalo by se říct. Píší vlastní příběhy, nebo FF (FanFiction - pracuje s nějakým daným příběhem - třeba HP, Naruto...- a vytvoří na něj nějaký další, v němž třeba oblíbená postava nezemře atd.) a tak podobně. :D

4. typ - všeobecný blog - no, sem se možná můžu zařadit i já. Blog se smíšeným obsahem - obrázky, vtipy, vlastní články - i když plánuju, že bych se mohla pomalu přesunout do 2. typu - vlastní články, návody, obrázky, popř. videa, až se s tím naučím...
Tento typ je dobrý pro začátek - najde se tu všechno, co máte rádi, a postupem času se zaměříte na své priority.

Tak, a teď, jak dobře a kvalitně psát, Ne, že bych toho byla nějakým zářným příkladem, ale strašně ráda radím, takže tady to je:

> nenuťte se do psaní každý den - piště, když máte čas, chuť a dobré téma
> zkuste se dostat alespoň do určité délky - nejlépe aspoň sto slov
> pokuste se eliminovat veškeré chyby a článek vždy čtěte znovu
> a hlavně - blog by neměl zaměstnávat víc jak 20% vašeho volného času! (možná i to už je moc...)

Takže, hlavu vzhůru a můžete se do toho pustit :D
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Bohyně Bohyně | Web | 22. srpna 2010 v 22:32 | Reagovat

Nazdar Zebro, tak jsem si založila blog, ale nějak výrazně mě to neba, protože nevim jak na to xD ale snažim se...:D :)

2 Obi-Wan Obi-Wan | E-mail | Web | 24. září 2010 v 23:04 | Reagovat

Pravda, já věřím tomu, že blog vypovídá o autorovi. Jak řekl J.Werich : Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být tím, co je, a nemá být tím, co není, jak tomu v mnoha případech je.
Stručněji řečeno , na blogu a jiných osobních stránkách hledám především infromace, které zná autor a ne zkopírované články a videa.
Pěkný blog btw

3 Ivi Werwolfin Ivi Werwolfin | Web | 24. ledna 2011 v 18:59 | Reagovat

"> zkuste se dostat alespoň do určité délky - nejlépe aspoň sto slov"
Lol, milujem, keď niekto napíše jeden odstavec (zhruba 5 riadkov) na tému týždňa, alebo nejaký iný kvázi postreh, len preto, aby tam mal niečo napísané, ale pointa sa vytratila.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.