Bez peněz ani ránu?

14. března 2010 v 21:05 | Zebra |  Zebra filosofuje
Peníze to s námi táhnou už hodně dlouho. Když se to tak vezme, tak už od pozdního pravěku. Již výměnným obchodem se ukazovala moc jakési"měny", v té době bylo ještě jedno, v jaké podobě. Ať už jídlo, či nerostné suroviny, mělo to hodnotu a dělalo to jakési předskokany přicházející éře peněz.
Musíme si to přiznat: peníze jsou to, co chceme. Lpíme na nich. Je jedno, jestli jsme ti 'chudí', nebo 'bohatí', 'špatní', 'dobří', ať už jsme jakékoliv rasy, náboženství a názoru, jsme si vědomi toho, že bez peněz nejsme nic. Bez nich není jídlo, voda, někde už si člověk bez pětikoruny v kapse pomalu ani nedojde na toaletu.
Peníze utvářely a stále tvoří svět. Když už není tak důležitá fyzická síla, jsou tu ony bankovky. Je to moc, protože kdo je má, kdo jich má víc než ostatní, ten si toho může dovolit víc.
Máš peníze? Můžeš si už koupit prakticky vše; od ostrova v Karibiku, až po vysokoškolský titul.
Možná už si ani neuvědomujeme, jak nás to kazí. Už před dlouhou dobou jsme stáli na hranici, ale už teď se s námi utrhla ona lavina, ze které už "není návratu".
Pomalu nevím, co tu melu, ale myslím, že v tom hlavním mám pravdu:
Tím, že jsme zavedli peníze, jsme mysleli, že jsme nastolili stabilní systém, ale je tomu naopak: ta samozvaná rovnováha je nahlodávaná zevnitř, a čím víc má člověk peněz, tím víc ji ničí. Už je příliš pozdě... bojíme se, že se tento systém rozpadne, ale nehodláme s tím nic dělat...
Radši...?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Anubides Anubides | 14. března 2010 v 21:23 | Reagovat

Vždy budou Ti, jenž budou sedět doma v křesle, hulit doutníky a koukat, jak jim tečou peníze na konta. Ok, když si je "poctivě" vydělají třeba úspěšným podnikáním, proč ne...tak či ona, v minulosti, kdo měl nejvíc obilí, mohl si zvednout ceny a dovolit si více...ještě více v minulosti..kdo měl více krav, mohl si dovolit ještě více...Jen dnes je doba tak špatná, že peníze ovládli doslova celý svět..

2 maceta maceta | Web | 20. března 2010 v 16:40 | Reagovat

no, život není vždy fér... :-| ale já doufám, že alespoň k tobě bude... ;-) mohla bych tě poprosit, co jste dělali v pondělí na zemáku? nějaké d.ú.?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.