Anime/Manga/... - základní výrazy

1. října 2010 v 22:03 | Zebra
Protože dost lidí, co chodí na tenhle blog, pravděpodobně nejsou ani japanofilové, ani zasvěcení otaku, tak jsem se rozhodla konečně vytvořit seznam věcí, které vám pomohou víc... porozumět. Na tohle místo budu odkazovat z recenzí (protože tam je užívání cizích výrazů nejfrekventovanější). Snad vám tedy pomůže ^^


AMV -> čili Anime Music Video. Jedná se o klip sestávající ze sestřihů jednoho nebo více anime. Často je obohacené o různé speciální efekty. Většinou se věnuje jedné určité postavě (tzv. "tribute"), pojednává o příběhu nějakých postav, nebo vytváří jiný, alternativní příběh (např. na nějaký pár). Existuje mnoho nadaných tvůrců AMV, z těch českých můžu uvést třeba kesidiii (odkaz na její kanál na YouTube).

Cat boy/Cat girl -> Muž/žena s kočičíma ušima a ocasem. Často se jedná o součást cosplaye. (Pro představu, může to vypadat třeba takto.)

Chibi -> v překladu znamená doslova trpaslík. Taková postavička má zvýrazněnou větší hlavu a naopak zmenšené tělo a končetiny. Jedná se nejčastěji o postavu z nějakého anime. (Obrázek pro představu.)

Cosplay -> z angličtiny přejaté složené slovo z "costume play". Fanoušci nějakého anime se nalíčí a obléknou stejně (v rámci možostí) jako určitá postava. Většinou pak vznikají různé cosplay skupiny, které pak pořádají srazy.

Doujinshi -> fan manga, kterou vytvářejí samotní otaku (viz. níže). Někteří ji vytváří a zadarmo dávají na internet, jiní ji prodávají. Často je proto využívaná jako takový "odrazový můstek" začínajících kreslířů mangy. Většinou je jejím zaměřením shonen-ai a yaoi (viz. níže).

Ecchi -> dalo by se doslova přeložit jako "erotický", "sexy". Často se jedná o poněkud větší... vnady ženských hrdinek, příliš krátké sukně a občasné ukázání kalhotek. Většinou se tenhle "fenomén" ukazuje v shonen (viz. níže) anime a mangách.

Fansub -> zkratka z fan-subtitled. Většinou fanoušci nějakého anime sestaví skupinu překladatelů, vezmou nějaký (např. anglický, německý...) překlad daného anime a vytvoří svůj v mateřském jazyce. Je to práce čistě dobrovolná a není placená (právě díky práci těchto lidí si můžeme anime vychutnat s originálním japonským dabingem).

Gaiden -> dá se přeložit jako "příběh", vyprávění". Většinou je to 'biografie' určité postavy, nějaká důležitá část z její minulosti, která ji později silně ovlivnila. (Např. Kakashi gaiden, které je součástí anime/mangy Naruto a v manze tvoří jakýsi předěl mezi 'normálním' Narutem a Naruto Shippuudenem.)

Harem -> žánr anime/mangy, kde se kolem jednoho muže většinou pohybuje více dívek (často souvisí s eccchi). Existují ale i obrácené harémy, čili jedna dívka a víc kluků (často se pak objevují tzv. milostné trojuhelníky).

Henshin -> se dá přeložit jako "přeměna", "transformace". V takových anime/mangách jsou určité postavy schopny se změnit na "superhrdiny"

Hentai -> doslovně přeloženo znamená "úchyl". Jedná se o žánr anime, který by se dal nazvat "kresleným pornem".

Josei -> anime/manga primárně určená pro dospívající mladé dívky/ ženy. Opakem Josei je Seinen.

Mangaka -> kreslíř a tvůrce scénáře mangy.

Otaku -> doslova přeloženo znamená závislák (na anime a manze). Mimo Japonsko je to označení komunit fanoušků anime a mangy, ale v Japonsku je to téměř hanlivé označení.

OST -> "Original Sountrack" - čili doprovodná hudba k anime (včetně openingů a endingů).

Seinen -> anime/manga primárně zaměřená na dospívající muže. Opak Josei.

Shojo -> anime/manga primárně zaměřená na mladší dívky (slovo shojo znamená dívka) - kresba je jemná, roztomilá. Shojo je ve většině případů romantické, školní anime.

Shonen -> anime/manga primárně zaměřená na mladší chlapce (shonen - chlapec, kluk). Co se týče kresby, rysy postav jsou obvykle ostřejší a stínování není moc časté. Převládají mužské hlavní a vedlejší postavy. Příběh je většinou akční fantasy/sci-fi.

Yaoi -> milostný vztah mezi dvěma muži/chlapci.

Yuri -> milostný vztah mezi dvěma ženami/dívkami.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A malý slovníček na závěr:

Gomen(nasai) -> promiň
Arigatou -> díky
Kawaii -> roztomilý
Baka -> blbec
(Uvádím slova, která nejčastěji používám.)

Seznam bude samozřejmě pravidelně aktualizován, kdybych na něco zapomněla (sami se mě můžete ptát :))
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 SergiooO SergiooO | E-mail | 17. ledna 2017 v 8:48 | Reagovat

I found this page on 18th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

2 Kulgoro Kulgoro | E-mail | Web | 2. srpna 2018 v 0:24 | Reagovat

Lump armpit brings inconvenience, pulls. to Carry visit in the hospital is not appropriate. Lump under the muscle cavity may become cancer disease. But often it is consequence frequent use antiperspirants with aluminum, non-compliance rules personal hygiene, increased sweating. Redness causes a close clothing, polluted razor-affiliation, the virus.
<a href=http://armpit.info/the-whole-truth-about-the-painless-lump-in-armpit>painless lump in armpit</a>  
Discomfort under the arm, redness, lump becoming warm? This is the ulcer that should cut from the surgeon, next drink antibiotics. In the first stage cost solutions, anti-inflammatory medicines. When the process switched to second stage, the required surgical procedure.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.