Recenze >> Hetalia: Axis Powers

5. března 2011 v 0:16 | Zebra |  Zebra recenzuje
Znáte už moji nejnovější posedlost nejvyššího stupně? Ne?
Seznamte se.

Originální název: ヘタリア Axis Powers
Český název: Hetalia: Mocnosti osy
Rok vydání: 2006 - nyní
Délka epizody: cca 5 minut
Počet epizod: původní série - 52; Hetalia: World Series - 48 (ongoing) + 1 film
Autor: Himaruya Hidekaz


Lidé zkouší personifikovat vše možné snad už od svého samotného vzniku. Třeba staří Řekové a jejich božstva, která symbolizovala různé děje v přírodě. Nebo trend poslední doby - vytváření charakterů a vzhledů pro internetové prohlížeče a velké servery (už jste viděli Twitter?).
Něco podobného napadlo mangaku Himaruyu Hidekaze, když se rozhodl, že personifikuje... země. Ano, přesně tak. Země, které reprezentují svůj stát vzhledem, dobrými i špatnými vlastnostmi. Žijí jako obyčejní lidé, ale přitom tvoří historii, dobývají území, s některými sousedy se přátelí a s jinými naopak válčí...
... a tom Hetalia je.

Nacházíme se v první světové válce a jako první se před námi ukazuje Německo. Vzápětí se objevuje Itálie (ehm, když se podíváte na skutečné Italy, tak pochopíte jeho chování xD) a po nějaké době i Japonsko... tihle tři se dají dohromady a tak se nám vysvětluje název - Axis Powers - čili osa Berlín-Řím-Tokyo.
Chvíli o manze...
Po nějakém tom úvodu (kdy se nám mimochodem představí i stará Římská říše) zjistíme, že Hetalia je vlastně sbírkou různých scének s jednotlivými zeměmi, poukazující na historické události, zvyky, zajímavé postřehy (samozřejmě i s poznámkou, kde je vše vysvětleno)... jen občas se ukáže stránka či dvě něčeho, co už by mohlo připomínat opravdový komix.
Jak anime, tak manga jsou tedy takovým mixem komiksových "stripů". Možná to člověku přijde ze začátku nepřehledné, ale kdo vytrvá, ten si zvykne. Vždyť když už je originální námět, proč by nemohl být jiný i styl vyprávění? Navíc na ty, které anime/manga chytne, čekají opravdu úžasné scénky. Třeba když Rusko představuje svoje dvě sestry - Bělorusko a Ukrajinu... Francii, která si chce vzít Anglii... A co takové Prusko?
Ze začátku se vše točí okolo první a druhé světové války, ale v pozdější době už se můžeme setkat třeba i se středověkou Evropou (v aktuální třetím volume).

Dalším bodem je kresba. Vypadá hodně jednoduše, roztomile a místy i dost dětsky, ale nedejte na první dojem... ovšem je pravda, že takové postavy samy osobě nevypadají přitažlivě, ale spíše jako děti... a tím se nám objevuje další z mnoha zvláštností Hetalie. Málokteré anime/manga má totiž tak silný základ právě ve fanartech a doujinech (případně povídkách). Vliv faoouškovské tvorby na Hetalii je nepřehlédnutelný... a neopominutelný. Dalo by se říct, že bez tak velké základny fandů, kteří jsou ochotni se umělecky projevovat, by Hetalia přestala růst... a možná by i zanikla. Proto je právě v tomto případě propojení mezi originálním dílem a fanouškovskou tvorbou tak silné.

Další zajímavou záležitostí jsou samotné vztahy zemí. Některé se nemohou vzájemně vystát, jiné si pomáhají... nabízí se nám tu opravdu široká škála všech možných vztahů, od děsivé sestry Ruska - Běloruska, která svého bratra neustále pronásleduje za syčení "kekko, kekko" (kekko znamená svatba) přes bratry Romana a Veneziana (dvě části Itálie) až po Anglii a Ameriku.

Hudební stránka je úžasná. Písničky jednotlivých zemí jsou skvělé a navíc si budete moct vychutnat ending hned v několika obměnách.

Hetalia je tedy samozřejmě velmi zajímavá záležitost. Osobně si myslím, že buď jí člověk naprosto propadne, nebo ji bude považovat za blbost. Těžko říct, jestli existuje něco mezi tím. Každopádně, tady jsou klady a zápory:

+ délka jednoho dílu je okolo pěti minut, takže se na ni mohou dívat i velm časově vytížení lidé
+ velká fanouškovská základna - pravděpodobnost, že najdete obrázek/video/povídku/doujinshi se svými oblíbenými postavami je 90%
+ postavy většinou opravdu vzhledově odpovídají představám o daných zemích
+ Himaruya má opravdu zajímavý blog :D

- zničí vám to mozek > na hodiny dějepisu ani zeměpisu už nikdy nebudete mít normální pohled
- vysoce návyková záležitost
- hrozba vytvoření fetiše na uniformy, vlajky atd. Taky můžete získat zkreslené názory o zemích a vypouštět hlášky typu "Ale Ludwi (Německo) byl během druhé světové jen nepochopený".
- ZATÍM SE TAM NEOBJEVILA ČESKÁ REPUBLIKA. To je nevýhoda spíš pro ty, které to už chytilo...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Saya Saya | 8. října 2011 v 15:42 | Reagovat

bacha to z tim dějepisem a zemákem je pravda :D můžete to používat jako taháky a líp se vám ty věci nacpou do hlavy ^^

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.