Už to nehul!

20. března 2011 v 20:18 | Zebra |  Zebra filosofuje
Tentokrát nechci věnovat článek tomu, proč není dobré kouřit, jak je to nezdravé, drahé, jak to ničí plíce...
Protože ti, kteří s kouřením začali, moc dobře věděli, do čeho jdou. Všude okolo nás jsou reklamy a varovné nápisy, jak kouření způsobuje rakovinu, v televizi v jednom kuse běží reklamy na přípravky pro odvykání kouření, mluví se o tom všude a je to stále aktuální téma. Oni se rozhodli, že budou riskovat své zdraví, utrácet své peníze...
... ale co my, nekuřáci?
My, kteří nekouříme a ani s tím nehodláme začít? Co s tím naděláme, když stojíme na zastávce a člověk vedle nás si zapálí (a v nejhorším případě ještě vítr fouká naším směrem)? V restauraci je to ještě horší.

Pamatuju si, že v lednu jsem v rámci Festivalu japonského filmu - Eiga-sai - celý týden tahala svoje rodiče do Lucerny. Jediným oficiálním vchodem do kina je průchod přes docela pěknou kavárnu. A tady začíná problém.
Je tam totiž dovoleno kouřit. Ten prostor je dost malý, tak stačí, když je tam deset lidí, kteří kouří, a už člověku dělá problém se nadechnout, aniž by se rozkašlal. Jak už jsem zmínila, je to jediný oficiální vchod (ještě je tam jeden, ale ten se podle slov nejmenované osoby nemá používat, či co (?!) - člověk tak tedy musí leckdy v dlouhé frontě čekat, než mu vůbec uvaděč zkontroluje lístky. Člověk se v tom zakouřeném prostoru stává pasivním kuřákem a řeknu vám, už být tam třeba jen pět minut je docela peklo. Navíc už je ten prostor cigaretami úplně načichlý, takže to tam smrdí, i když tam nikdo není. Cigaretový zápach s občas táhne až do promítacího sálu.
Víte, já bych si občas někdy ráda zašla před nebo po promítání do kavárny těsně u kina, dala si tam jeden z jejich opravdu dobře vypadajích dortů a jen tak si povídala. Jenže když člověku jen kousek od obličeje někdo pořád vyfukuje kouř...

A to je jen jeden z příkladů. Také bych chtěla podotknout, že být pasivním kuřákem je ještě větší riziko než být tím aktivním, protože aktivní kuřáci mají na cigaretách alespoň filtr - obyčejní lidé okolo nemají proti škodlivým látkám vypouštěným do vzduchu vůbec žádnou obranu.
Divili byste se, kolik látek ze vzduchu vdechujete... kolik nekuřáků ročně umírá kvůli pasivnímu kouření... opravdu to není jen výmysl nebo malicherný problém. Je to problém všech nekuřáků.
Všimněte si, že i když bylo kouření dříve velkým trendem, poslední dobou vychází z módy. Z kuřáků se stává menšina. A nyní má slovo většina - my. Po celé Evropě se začíná zakazovat kouření v barech, restauracích, veřejných prostorech... proč ne u nás? Máme právo na čistší vzduch. Menšina nebude určovat, co bude dýchat většina.
Proto se prosím připojte k této internetové petici (server je nyní z neznámého důvodu mimo provoz).
Zamyslete se prosím nad tím... a řekněte o této petici i svým přátelům. Kuřáci si vybrali, že si zničí zdraví. Ale nemělo by to zasahovat i nás.

Dále si můžete přečíst:
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.